More

    KINA UVELA SANKCIJE PENTAGONU NA RETKE MINERALE POTREBNE VOJSCI

    Kina je zabranila izvoz retkih minerala galijuma i geranijuma u SAD. Ovi minerali su od kritične ekonomske vrednosti jer se koriste u proizvodnji kompjuterskih čipova, ali i u vojnoj tehnologiji. Kina ima ogromnu moć, jer je izvor 98 procenata primarnog gallijuma i 91 procenat primarnog germanijuma. Primarno se odnosi na „sirove“ izvore kao što su mineralne rude. U nekim sektorima u kojima se ovi minerali koriste, ne postoje zamene za njih.

    Germanijum se dobija kao ostatak iz topionica cinka i iz pepela uglja (prašnjava ostaci koji nastaju kada se ugalj sagoreva u elektranama).

    Gallijum se uglavnom proizvodi kao prateći proizvod iz boksitne rude (koja je glavni izvor aluminijuma) kao i u procesu za dobijanje aluminijuma iz boksita.

    Kineske sankcije su odgovor Kine na odluku SAD. Sjedinjene Države su ograničile izvoz naprednih čipova u Kinu. To obrazlažu tvrdnjom da bio oni mogli biti upotrebljeni u primenama koje ugrožavaju američku bezbednost. Napredni čipovi, na primer, mogu se koristiti u elektronskim aplikacijama za borbene sisteme koji koriste veštačku inteligenciju (AI), ili u naprednim oružjima kao što su hipersonične rakete. Sad je Kina navela da je njena zabrana izvoza gallijuma i germanijuma zbog „dvostruke vojne i civilne upotrebe“ ovih minerala.

    Prema izveštaju u “Rojtersu” iz 2023. godine, Ministarstvo odbrane SAD drži strateške rezerve germanijuma, ali nema rezerve gallijuma. U oktobru 2024. godine, Geološka služba SAD (USGS) procenila je da bi potpuna zabrana izvoza gallijuma i germanijuma mogla rezultovati gubitkom od 3,4 milijarde dolara po američkom BDP.

    Galijum i germanijum imaju važnu ulogu u elektronskim sistemima koji se koriste u vojnim aplikacijama. Galijum se može se koristiti u radarskim sistemima i komunikacionoj opremi dok se germanijum može koristiti npr. u infracrvenim detektorima.

    Upotreba gallijuma i germanijuma je mnogo šira od nacionalnih bezbednosnih aplikacija. Gallijum se koristi u čvrstim osvjetljivačkim uređajima, uključujući svetleće diode (LED). Germanijum se koristi u optičkim vlaknima i kao katalizator za ubrzavanje reakcija u proizvodnji poliestera i PLA (bioplastike). Ovi minerali su od životne važnosti za proizvodnju elektronskih uređaja koje svakodnevno koristimo, kao što su pametni telefoni, displeji i laptopi.

    Šta SAD mogu učiniti da zaobidju efekte zabrane, imajući u vidu skoro monopolsko snabdevanje mineralima iz Kine?

    Jedan od puteva je ponovno pokretanje i proširenje domaćeg rudarenja ovih minerala. Pentagon je već ukazao da istražuje ovu opciju. Ipak, ovi minerali se ne rudare. Oni nastaju kao ostatak iz prerade drugih minerala, odnosno kao dobija kao prateći proizvod. Znači, Amerikanci bi morali da pokrenu čitave industrije kako bi dobili minerale. Kinezi su praktično prodavali jako vredan nus-proizvod koji nastaje u velikim količinama usled veličine kinske industrije. Tako nešto nije lako zameniti.

    Najnovije

    spot_imgspot_img

    Related articles

    1 Komentar

    Subscribe
    Notify of
    guest
    1 Comment
    Oldest
    Newest Most Voted
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Кина је до сада укупно увела санкције или казнене мере против 45 америчких субјеката. Ово обухвата 17 фирми које су директно санкционисане. 28 ентитета су стављени на листу забране извоза.

    spot_imgspot_img
    1
    0
    Želimo da čujemo Vaše mišljenje, ostavite komentar.x
    ()
    x