More

    RUSIJA RAZVIJA MOTORE ZA VIŠEKRATNU UPOTREBU NA ULTRA-LAKIM RAKETAMA

    Preliminarni dizajn motora već je u toku, a očekuje se da će omogućiti višekratno aktiviranje tokom svakog leta, što bi znatno smanjilo troškove i povećalo efikasnost lansiranja. “Ovi motori će raditi na gorivu koje se sastoji od kiseonika i kerozina, pružajući fleksibilnost i preciznost potrebnu za savremene svemirske misije,” izjavio je generalni dizajner kompanije, Pavel Čupin.

    Ono što izdvaja ove motore od tradicionalnih rešenja je tehnologija paljenja gorivne smeše, koja će koristiti ili višekratna pirotehnička sredstva ili električne sisteme za paljenje. Ovaj pristup otvara nove mogućnosti za manevrisanje i efikasnost tokom leta.

    Kontrola vektora potiska putem električnih pogona omogućava promenu položaja mlaznice motora, čime se prilagođava trajektorija leta rakete. “Ova inovacija omogućava širok spektar manevrisanja, što je ključno za uspeh misija u svemiru,” dodao je Čupin.

    Planirano je da prvi motori za ultra-lake rakete budu razvijeni do 2024. godine, a ukupni trošak projekta procenjen je na 2,7 milijardi rubalja. UEC-Kuznetsov, koji preuzima odgovornost za ceo ciklus razvoja i proizvodnje, najavio je razvoj četiri modifikacije motora, sposobnih da lansiraju do 250 kg tereta u blisku Zemljinu orbitu.

    Ovaj projekat je deo šireg nastojanja Rusije da obnovi svoje svemirske kapacitete i poveća konkurentnost na globalnom tržištu. Ranije je šef Roskosmosa, Jurij Borisov, izvestio da se nova ultra-laka raketa razvija u TsNIIMash-u, uz visoka očekivanja Ministarstva odbrane Rusije.

    Dok se svet suočava s novim izazovima u svemirskoj industriji, ruski inženjeri nastavljaju da rade na tehnologijama koje bi mogle omogućiti čestu i ekonomičnu eksploraciju svemira. U tom svetlu, razvoj ovih motora predstavlja ključni korak ka ostvarenju ambicija u oblasti svemirske nauke i tehnologije.

    Najnovije

    spot_imgspot_img

    Related articles

    Subscribe
    Notify of
    guest
    0 Comments
    Oldest
    Newest Most Voted
    Inline Feedbacks
    View all comments
    spot_imgspot_img
    0
    Želimo da čujemo Vaše mišljenje, ostavite komentar.x
    ()
    x